Dom Więckowice , gm. zabierzów

Rok realizacji: 2022

Przedmiot prac

Budynek mieszkalny, dom jednorodzinny z wbudowanym garażem i ogrodem zimowym w miejscowosci Więckowice, dom więckowice powierzchnia 271 m2

Zakres realizacji

Projekt budowlano-wykonawczy

Faza

Złożony wniosek o pozwolenie na budowę

Inwestor

Prywatny

Budynek mieszkalny zaprojektowaliśmy na planie litery „L”. Dłuższym bokiem ustawiony jest wzdłuż kierunku wschód-zachód, co umożliwia szerokie otwarcie południowej elewacji budynku. Krótsze skrzydło natomiast zlokalizowano w północno-wschodniej części budynku.

Główna bryła budynku będzie nakryta dwuspadowym dachem o jednakowym kącie nachylenia połaci 45°. Kalenica usytuowana będzie równolegle do dłuższego boku budynku. Dla przekrycia północno-wschodniego skrzydła budynku, zastosowaliśmy jednakową geometrię, jednakże kalenica tej części dachu będzie ustawiona prostopadle do kalenicy bryły głównej.  Rozpiętości obu części budynku są jednakowe, zatem poziom kalenicy na całym dachu będzie utrzymany na jednakowym poziomie powyżej poziomu terenu przed wejściem do budynku. Dach będzie wysunięty poza ściany szczytowe.

Do wykończenia dachu zaproponowaliśmy dachówkę ceramiczną lub betonową, matową, w ciemnym, antracytowym kolorze. Więcej o zaletach i wadach różnych typów dachówek dowiesz się tutaj. Analogicznie, w tym samym kolorze wykonane zostaną niezbędne obróbki blacharskie, jak również malowane kominy. Ściany zewnętrzne będą wykończone cienkowarstwowym tynkiem malowanym w strefie kondygnacji parteru na kolor biały, a na poziomie poddasza na kolor jasnoszary w efekcie czego dom optycznie się zmniejszy. Fragmenty budynku zaakcentowaliśmy poprzez wykończenie okładziną drewnianą w naturalnym kolorze. Cokół budynku będzie zabezpieczony tynkiem mozaikowym w ciemniejszym, szarym kolorze.

Dodatkowo zaprojektowaliśmy ogród zimowy przybudowany do budynku od strony zachodniej, na całej szerokości elewacji. Będzie miał postać prostopadłościennej kostki.  Bryłę budynku skonstruowaliśmy tak, że jego zadaszenie stanowić będzie częściowo balkon, a częściowo tafle szklane ułożone w spadku dla zapewnienia spływu wody. Polecamy artukuł o temtyce ogrodów zimowych, który omawia różne aspekty ich budowy i utrzymania.

Dom projektowaliśmy z myślą o potrzebach jednej, około 4-osobowej rodziny. Z uwagi na rozmiary działki, obiekt jest dwukondygnacyjny, z czego drugą kondygnację stanowi poddasze użytkowe. Podział na strefy funkcjonalne budynku w dużej mierze pokrywa się z podziałem na kondygnacje.

Na parterze zaplanowaliśmy pomieszczenia ogólnodostępne, a więc przede wszystkim: pokój dzienny połączony z jadalnią i częściowo otwartą kuchnią i ogród zimowy. Ponadto, znajduje się tu  gabinet, a także pomieszczenia pomocnicze: niewielka łazienka i spiżarnia przy kuchni. Na wstępie w strefie wejściowej znajduje się wiatrołap z miejscem na szafę, który połączony jest z garażem dwustanowiskowym, oraz z wewnętrznym hallem. Poddasze połączyliśmy z parterem otwartą klatką schodową.

Na piętrze zaprojektowaliśmy 3 sypialnie domowników, w tym jedną z indywidualną łazienką i garderobą, dodatkowo,  pomieszczenie rekreacyjne, pomieszczenie siłowni, oraz łazienką z miejscem na saunę i kotłownię z pralnią. Z dwóch sypialni projektowanych przy zachodniej ścianie budynku zaprojektowano wyjście na wspólny balkon, stanowiący częściowe zadaszenie ogrodu zimowego.

Projektowane urządzenia i obiekty techniczne, podziemne, w tym przede wszystkim zbiornik na wody opadowe mają służyć obsłudze technicznej budynku.

Zobacz całe portfolio >>