Dom tenczynek

Rok realizacji: 2021-2022

Przedmiot prac

Dom jednorodzinny z garażem wolnostojącym w miejscowości Tenczynek,  gm. Krzeszowice,
powierzchnia: 192 m2

Zakres realizacji

Projekt budowlano-wykonawczy

Faza

Decyzja o pozwoleniu na budowę

Inwestor

Prywatny

Budynek mieszkalny, jednorodzinny zaprojektowaliśmy jako prostą bryłę, na planie prostokąta o wymiarach zewnętrznych 8,85 x 14,55 m. Obiekt wydłużyliśmy w kierunku północ-południe, i przekryliśmy dwuspadowym, symetrycznym dachem, o kącie nachylenia połaci 45°.  Kalenica równoległa jest do dłuższego boku budynku. Dom będzie niski, dwukondygnacyjny, z czego drugą kondygnację stanowić będzie poddasze użytkowe, o wysokości 8,55 m. Warto nadmienić, że wysokość budynku liczona jest od poziomu terenu przed głównym wejściem do budynku do najwyżej położonego punktu przekrycia dachu (kalenicy).

Ściany zewnętrzne budynku będą wykończone deskami drewnianymi, impregnowanymi, w przeważającej większości z drewna opalanego, oraz kilkoma akcentami w postaci fragmentów elewacji wykończonych z desek z drewna w naturalnym kolorze. Elewacje z drewna opalanego to tradycyjna techniak japońska, która zyskuje popularność w Polsce. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj. Dalej, do wykończenia użyte zostaną płytki klinkierowe w ciemnoszarym kolorze, oraz blacha stalowa lakierowana na kolor antracytowy RAL 7016. Jako materiał wykończeniowy dla dachu przewidzieliśmy blachę stalową łączoną na rąbek stojący. Jest to popularny materiał decydujący w dużej mierze o nowoczesnym i minimalistycznym wyglądzie budynku. Jeżeli jesteś zainteresowany użycie blachy na rąbek w swoim domu tutaj znajdziesz wiele cennych informacji i wskazówek praktycznych. Zaleciliśmy zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej w kolorze antracytowym.

Budynek mieszkalny projektowaliśmy z myślą o potrzebach jednej rodziny. Budynek ma dwie kondygnacje, z czego drugą kondygnację stanowi poddasze użytkowe. Podział na strefy funkcjonalne pokrywa się z podziałem na kondygnacje w budynku. Na parterze zaplanowaliśmy głównie pomieszczenia ogólnodostępne, a więc przede wszystkim pokój dzienny połączony z kuchnią i przestronnym hallem (komunikacją), a także techniczne i uzupełniające, w tym: wiatrołap, garderobę, łazienkę, spiżarnię, oraz gabinet. Natomiast na piętrze przewidziano prywatne pomieszczenia domowników, w tym dwie sypialnie, z czego jedna połączona będzie z garderobą. Znajduje się tam też łazienka i komunikacja dodatkowo z wydzieloną przestrzenią biblioteczki na antresoli.

 

Zobacz całe portfolio >>