Dom Szczyglice, gm. Zabierzów

Rok realizacji: 2020-2022

Przedmiot prac

Dom jednorodzinny z garażem wbudowanym i wolnostojącym budynkiem gospodarczym w miejscowości Szczyglice, gm. Zabierzów, powierzchnia: 326 m2

Zakres realizacji

Projekt budowlano-wykonawczy

Faza

W trakcie budowy

Inwestor

Prywatny

Dom zaprojektowaliśmy jako prostopadłościenną bryłę przekrytą dwuspadowym, symetrycznym dachem. Posiada obustronne, wysunięte okapy, naczółki i pokrycie dachówką ceramiczna płaską w kolorze antracytowym. Część podziemna jest nieco przesunięta względem głównej bryły budynku od strony zachodniej. Dzięki temu przed wejściem do budynku  wykształca się zadaszony podest wejściowy.

W celu ochrony ścian zewnętrznych przed działaniem wody zaproponowaliśmy materiałowe wyróżnienie brył kondygnacji piwnicy, widocznej od strony zachodniej, która wykończona będzie szarym tynkiem mozaikowym. Ściany kondygnacji nadziemnych powyżej będą białe, tynkowane. Na poziomie kondygnacji parteru, do poziomu górnej krawędzi okien przewidziano wykończenie okładziną drewnianą w naturalnym kolorze. Więcej o elewacjach z drewna dowiesz się tutaj. Ponieważ elewacja frontowa może wydawać się wysoka, podział bryły na poziome pasy ma za zadanie optycznie obniżyć bryłę budynku.

Forma architektoniczna i rozwiązania materiałowe są spójne ze stylistyką zabudowy sąsiedniej występującej w Szczyglicach. Z jednej strony odpowiadają tradycyjnym założeniom przestrzennym stosowanym w regionie, z drugiej stanowią przykład architektury współczesnej, dość minimalistycznej w wyrazie.

Do głównego wejścia w budynku umiejscowionego w parterze prowadzić będzie utwardzone dojście, a następnie schody zewnętrzne. Pierwszym pomieszczeniem za wejściem do domu jest wiatrołap pełniący również funkcję niewielkiej garderoby na ubrania wierzchnie i obuwie zewnętrzne. Następnie, wiatrołap połączony jest z niewielkim korytarzem, z którego dostępna jest klatka schodowa prowadząca na poddasze użytkowe, a także dodatkowy pokój, w założeniu gościnny z wydzieloną niewielką garderobą.

Centralna część kondygnacji parteru przeznaczona jest na ogólnodostępną, wspólną część dzienną.  Składają się na nią obszerny pokój dzienny z jadalnią, otwarty na taras po stronie południowej, a także połączony z kuchnią znajdującą się w północnym trakcie budynku. Na parterze zaprojektowano dodatkowo łazienkę, a także, wykorzystując przestrzeń pod schodami prowadzącymi na poddasze, niewielką spiżarnię przy kuchni. Powyżej znajduje się poddasze użytkowe w całości przeznaczone na pomieszczenia prywatne domowników. Wśród nich są pokoje sypialniane, w tym jedna sypialnia z garderobą, łazienka i dodatkowa garderoba lub pokój.

Zobacz całe portfolio >>