Bliźniak Tomaszowice, gm. Wielka Wieś
Rok realizacji: 2022
Przedmiot prac
Budynek mieszkalny, jednorodzinny, dwulokalowy z wbudowanym garażem, bliźniak w miejscowości Tomaszowice, gm. Wielka Wieś
pow. 240 m2
Zakres realizacji
Faza
Inwestor
Prywatny
Zaprojektowaliśmy budynek mieszkalny jako dwulokalowy z myślą o potrzebach dwóch, niezależnych rodzin. Z uwagi na to lokale mają oddzielne wejścia i wjazdy go garażu i są zaplanowane w tzw. „lustrzanym odbiciu”. Każdy segment składa się z części mieszkalnej, dwukondygnacyjnej, z czego drugą kondygnację stanowi poddasze użytkowe. W parterze znajdują się części garażowe z niskimi, nieużytkowymi poddaszami. Potocznie wszystkie budynki jednorodzinne dwulokalowe nazywane są bliźniakami, choć od budynków w zabudowie bliźniaczej różnią się. Dobrze tłumaczy to artukuł na portalu prawo-budowlane.info, który znajdziesz tutaj.
W ramach części mieszkalnej każdego z lokali, zaplanowaliśmy podział na strefy funkcjonalne pokrywające się z podziałem na kondygnacje. Na parterze zlokalizowaliśmy głównie pomieszczenia ogólnodostępne. Są to pokój dzienny połączony z otwartą kuchnią, a także pomieszczenia techniczne i uzupełniające, takie jak wiatrołap, łazienka, oraz przy wykorzystaniu przestrzeni pod schodami – niewielka spiżarnia. Na piętrze przewidziano prywatne pomieszczenia domowników, w tym trzy sypialnie i łazienkę połączone oszczędną komunikacją.
W centralnej części budynku zaprojektowalismy część garażową, gdzie obok samych pomieszczeń garaży zaprojektowano niewielkie kotłownie.W opracowaniu znalazły się też urządzenia i obiekty techniczne, podziemne. Przede wszystkim zbiornik na wody opadowe, który ma służyć obsłudze technicznej budynku.
Budynek mieszkalny, zaprojektowaliśmy na planie wydłużonego prostokąta o wymiarach zewnętrznych 8,00 x 23,50 m, usytuowanego zgodnie z kształtem działki w kierunku północ-południe. W bryle budynku zaznaczyliśmy podział funkcjonalny każdego z lokali mieszkalnych na część mieszkalną, dwukondygnacyjną i garażową, parterową. Bryłę garaży, usytuowaliśmy w centralnej części budynku i jest ona niższa od flankujących ją, wyższych brył części mieszkalnych. Pozwala to na optyczne rozbicie silnie wydłużonej formy budynku a także większe wyodrębnienie od siebie obu gospodarstw.
Każda z trzech brył przekryta jest dwuspadowym, symetrycznym dachem o jednakowym kącie nachylenia połaci: 37°. Kalenica usytuowana jest równolegle do dłuższych elewacji budynku (wschodniej i zachodniej). Nad bryłą garażu zaprojektowano dach z okapem o wysięgu 0,60 m, natomiast nad bryłami mieszkalnymi – o wysięgu 1,20 m, oraz wysuniętym poza ściany szczytowe na głębokość 0,60 m. Dach wykończony będzie dachówkami ceramicznymi w kolorze antracytowym.
Wysokość budynku, liczona jako wymiar pionowy od średniego poziomu terenu projektowanego przy elewacjach do najwyżej położonego punktu dachu, tj. kalenicy nad częściami mieszkalnymi wynosi 8,27 m. Wysokość części garażowej, jest niższa o 1,93 m od części mieszkalnych.
Ściany zewnętrzne budynku będą wykończone tynkiem cienkowarstwowym na siatce, malowane w większości na jasny, biały kolor. Cokół budynku będzie wykończony tynkiem mozaikowym w kolorze szarym, co ma odróżnić go od zasadniczej bryły budynku. Planuje się także zaakcentowanie części garażowej, a jednocześnie optyczne przełamanie długiej bryły obiektu poprzez malowanie jej na kolor szary. Tym kolorem będzie także podkreślone wejście do budynku w elewacji zachodniej. W elewacji północnej i południowej, przy projektowanych wyjściach na tarasy, planuje się wprowadzenie akcentów drewnianych z desek w naturalnym kolorze. Zaleca się montaż bram garażowych, oraz zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej w kolorze szarym, lub antracytowym. Kominy, wykończone tynkiem, będą malowane na kolor antracytowy zbliżony do koloru dachówki. Także obróbki blacharskie będą lakierowane na kolor antracytowy, zbliżony do koloru dachówki.
W gminie Wielka Wieś podobnie jak w Zabierzowie w wielu miejscach plany miejscowe nie dopuszczają zabudowy szeregowej, stąd zabudowa bliźniacza pozostaje atrakcyjną cenowo alternatywą dla zabudowy wolnostojącej. Jednocześnie stale rosnąca popularność Wielkiej Wsi jako gminy niewielkiej ale zamożnej i prężnie rozwijającej się będzie miała niebagatelny wpływ na wzrost cen działek. Szczególny wpływ na to może mieć poprawa i tak niezłego już dostępu komunikacyjnego gminy do miasta ,a to za sprawą powstającej północnej obwodnicy Krakowa. Więcej na ten temat można przeczytać na stronach gminy Wielka Wieś, link.